O regionie
- 986 506 mieszkańców
- 9 412 km2 powierzchni
- >5 000 ha wolnych terenów inwestycyjnych
- 65% społeczeństwa w wieku produkcyjnym
Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodniej części Polski. Graniczy z czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim a od południa z dwoma regionami czeskimi – krajem ołomunieckim i morawsko-śląskim.
Stolicą województwa jest Opole, a pozostałe większe miasta to m.in.: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Prudnik, Strzelce Opolskie, Namysłów, Krapkowice, Głuchołazy, Głubczyce i Zdzieszowice.
Opolskie zachwyca swoją różnorodnością, wielokulturowością oraz zgodą, w jakiej współistnieją, żyją i rozwijają się tu ludzie o różnym pochodzeniu, kulturze, wierze i niegdyś odrębnych językach. Miasta Opolszczyzny urzekają zwiedzających odrestaurowanymi rynkami, zabytkowymi kamienicami czy też dworkami, które jako najwyższej klasy hotele oczekują na gości z całego świata. Regionalna kuchnia, pełna śląskiej tradycji, misternie wkomponowana w odmienne, kresowe smaki, stanowi opolski majstersztyk kulinarny. Mocne więzy Opolan z regionem stanowią niezwykłą siłę i wyróżniają województwo spośród innych. Opolskie dzięki bogactwu krajobrazowemu oraz przepięknym, zabytkowym budowlom jest miejscem na mapie Polski i Europy, które warto poznać, zwiedzić i do niego powracać.
Region posiada wiele atutów, jednym z najważniejszych jest jego bardzo korzystne położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych – drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego. Województwo pochwalić może się dobrze rozwiniętą siecią dróg, wraz z przebiegającą przez cały region autostradą A4.