Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Trzecia edycja biegu „Polish Run” w Brukseli (7 października 2019)

Trzecia edycja biegu na 10 km „Polish Run” współorganizowanego przez Województwo Opolskie w Brukseli zakończyła się wielkim sukcesem. Głównymi organizatorami Wydarzenia byli: Dom Polski Wschodniej w Brukseli i Ambasada RP w Królestwie Belgii we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną oraz Business & Science Poland.

 

21 września 2019 r. 780 zawodników z wielu krajów stawiło się na linii startu by wspólnie pokonać dystans 10 kilometrów malowniczo wytyczonej trasy prowadzącej przez gminy Woluwe Saint-Lambert i Woluwe Saint-Pierre. Ponadto, odbyły się wyścigi dziecięce na 400m oraz bieg sztafet polonijnych 4x100m, w którym wystartowali polscy uczniowie ze szkół w Brukseli, Antwerpii, Leuven i Mons.

 

Celem Wydarzenia była promocja Polski, aktywizacja ludzi kochających sport amatorsko i zawodowo, propagowanie zdrowego i sportowego trybu życia. Poza licznym udziałem Polaków, w biegu uczestniczyli Belgowie oraz pracownicy instytucji europejskich.

Zawody upamiętniły również:

• 100. rocznicę nawiązania polsko-belgijskich stosunków dyplomatycznych,

• 75. rocznicę wyzwolenia Flandrii przez Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka,

• 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Bieg odbył się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do prowadzenia aktywnego trybu życia przez cały rok.

 

Wydarzeniem towarzyszącym był piknik rodzinny połączony z promocją polskich regionów i degustacją polskich potraw. Swoje stoisko zaprezentowało Województwo Opolskie, liczne polskie regiony, a także wiele organizacji pozarządowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły atrakcje przygotowane dla dzieci, pokaz zumby i piloxingu, a także koncert brukselskiego zespołu Sodasoul.
Województwo Opolskie, jako współorganizator wydarzenia, ufundowało dla zwycięzcy biegu na 10 km nagrodę w postaci weekendu na zamku Moszna oraz oraz voucher’a na rejestrację w dowolnym biegu odbywającym się w Opolszczyźnie w 2020 roku. Każdy z uczestników, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę. Na mecie na wszystkich czekały jabłka i pączki, a także drobne upominki.

Wszystkie fundusze zebrane z opłat startowych wnoszonych przez uczestników, podobnie jak rok temu, zostaną w całości przekazane na konto klubu piłkarskiego FC Polonia Bruksela na wsparcie najmłodszych adeptów.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji biegu w roku 2020.

Invest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO