Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Województwo Opolskie na Liberation Bike Ride w belgijskim Tielt (23 września 2019)

 


Foto: Tomasz Cibulla, www.zbsstudio.com

Za nami Liberation Bike Ride - święto, które połączyło ze sobą wielką historię, rowery, dobrą zabawę i… dwa narody. Polskę i Belgię. 


Foto: Lukasz Kobus  

W sobotę 14 września 2019 r w belgijskim, malowniczym Tielt setki rowerzystów wystartowało w Liberation Bike Ride – rajdzie upamiętniającym wyzwolenie we wrześniu 1944 roku flamandzkich miast i miasteczek spod okupacji niemieckiej przez 1 Polską Dywizję Pancerną Generała Maczka. W tym roku mija 75 lat od tych wydarzeń i jednocześnie przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Belgią. 


Foto: Tomasz Cibulla, www.zbsstudio.com

W gronie współorganizatorów nie mogło zabraknąć Województwa Opolskiego, które było również fundatorem jednej z głównych nagród.
Rowerzyści mogli wybrać spośród kilku tras. Zawodowcy zmierzyli się z dystansem 120 oraz 80 kilometrów, natomiast miłośnicy dwóch kółek – amatorzy, rodziny i dzieci dzielnie pedałowały na 40-kilometrowej trasie. 


Foto: Tomasz Cibulla, www.zbsstudio.com

Na mecie na cyklistów czekało pełne atrakcji Miasteczko Polskie. Kilka godzin wypełnionych było śpiewem, tańcem i polską kuchnią. Swoje umiejętności prezentował Krystian Herba – ambasador szlaku Green Velo i wielokrotny rekordzista Guinnessa w trialu rowerowym.


Foto: Tomasz Cibulla, www.zbsstudio.com

Od godziny 12 zwiedzający mieli okazję odwiedzać  stoiska promujące Polskę. Na stoisku Województwa Opolskiego można było dowiedzieć się o atrakcjach regionu w formie quizu, ale także skosztować naszych regionalnych smakołyków.


Foto: Lukasz Kobus

Nie brakowało również podniosłych akcentów historycznych - upamiętnienia Polaków walczących pod wodzą generała Maczka w czasie drugiej wojny światowej. W uroczystościach wziął udział między innymi Ambasador RP w Brukseli Artur Orzechowski.

Rajd rowerowy odbył się przy wsparciu belgijskich partnerów – Rządu Flandrii, Miasta Tielt i Grinta – najbardziej wpływowej belgijskiej organizacji rowerowej.


Foto: Tomasz Cibulla, www.zbsstudio.com

Invest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO