Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Opolscy przedsiębiorcy branży budowlanej z wizytą w Belgii (6 marca 2019)

W dniach 20 – 23 lutego 2019 grupa przedsiębiorców oraz przedstawicieli branży budowlanej województwa opolskiego przebywała z wizytą studyjną w Belgii.

Organizatorami wyjazdu było Biuro Informacyjne Województwa Opolskiego w Brukseli oraz Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Głównym celem wyjazdu był udział targach budowlanych BATIBOUW, III Forum Polskich Przedsiębiorców w Belgii oraz wizyta w firmie Lhoist.

Województwo Opolskie reprezentowane było przez następujące przedsiębiorstwa i instytucje:
- Wodmetal,
- Alabaster,
- Dreman Opole,
- Mostopol Sp. z o.o.,
- Techno-San-Projekt - Projektowanie, Rzeczoznawstwo, Nadzór,
- Kosta Sp. z o.o. Opole,
- Stolarstwo Export - Import Frey,
- Izomat,
- Tecor Sp. z o.o.,
- AGD Multimedia,
- Nieruchomości Jolanta Warczok, Głubczyce, instalacje sanitarne,
- Miejski Zarząd Dróg w Opolu,
- Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Opole,
- Biuro Nadrenii – Palatynatu w Opolu

Wizyta rozpoczęła się 21 lutego od spotkania w Centrum Innowacji Biznesowych firmy Lhoist w Nivelles. Na zaproszenie Vincenta Wille, dyrektora ds. innowacji i generalnego dyrektora ds. zamówień publicznych oraz jego zespołu badawczego, nasi goście mieli możliwość poznania najnowszych produktów firmy Lhoist, metod ich produkcji, zastosowania w konkretnych branżach i sprzedaży na światowych rynkach. Uzupełnieniem części teoretycznej była wizyta w laboratoriach, które prowadzą badania oraz szkolą kadrę dla placówek firmy Lhoist na całym świecie.
Lhoist Group jest światowym liderem w produkcji wapna i wyrobów wapienniczych, obecnym w całej Europie i na świecie. Grupa inwestuje także w Polsce, a główna siedziba znajduje się w Tarnowie Opolskim i Górażdżach.

W dalszej części dnia miała miejsce wizyta w Parlamencie Europejskim. Odbyła się ona dzięki współpracy i na zaproszenie Danuty Jazłowieckiej, posłanki do Parlamentu Europejskiego. W trakcie emocjonującej dyskusji z przedsiębiorcami pani poseł informowała w jaki sposób powinniśmy dbać o odpowiedni wpływ Polski na politykę Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy wyrażali swoje opinie względem wspólnoty UE, co jest ważnym elementem spotkań w Parlamencie, gdyż pozwala politykom na poznanie oczekiwań obywateli.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Biurze Informacyjnym Województwa Opolskiego. W trakcie tego spotkania uczestnikom przedstawiono zadania, cele i sposób działania biura. Pokazano również zasady działania Domu Polski Południowej w Brukseli, którego partnerem jest województwo opolskie, a pozostałymi dwoma partnerami są województwo małopolskie oraz śląskie.

Wydarzeniem podsumowującym pierwszy dzień wizyty studyjnej był udział w III Forum Polskich Przedsiębiorców Branży Budowlanej w Belgii, którego Biuro Województwa Opolskiego w Brukseli było współorganizatorem. Miało ono na celu promocję polskich produktów oraz możliwość dyskusji z przedsiębiorcami działającymi na rynku belgijskim. Delegacja opolska spotkała się tam również z Arturem Orzechowskim, ambasadorem RP w Królestwie Belgii. Głównym organizatorem wydarzenia było Przedstawicielstwo Województwa Łódzkiego w Brukseli a pozostałymi partnerami: Ambasada RP w Królestwie Belgii oraz Zagraniczne Biuro Handlowe w Amsterdamie.

W dniu 22 lutego program delegacji koncentrował się na udziale w BATIBOUW. Jest to największa impreza targowo-wystawienniczych branży budowlanej w krajach Beneluksu. Odbywa się co roku i przyciąga rzesze firm, instytucji i ekspertów z wielu krajów europejskich – w tym także z Polski – oraz spoza Europy: Azji i Ameryki Północnej. Oprócz stoisk ściśle budowlanych spotkać można było wielu producentów i usługodawców w obszarze renowacji, modernizacji oraz sprzętu.

Wydarzenia i spotkania połączone były ze zwiedzaniem Brukseli i poznawaniem jej zabytków i architektury. Biuro Informacyjne Województwa Opolskiego w Brukseli zaprasza do kolejnych wizyt!

Open Dayspolish run Invest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO