Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Druga edycja biegu „Polish Run” w Brukseli (28 września 2018)

 

Imponującym sukcesem zakończyła się druga edycja biegu na 10 km - „Polish Run” współorganizowanego w Brukseli przez Województwo Opolskie. Głównymi organizatorami byli: Dom Polski Wschodniej w Brukseli oraz Ambasada RP w Królestwie Belgii. 

23 września 2018 r. ponad 600 biegaczy z 30 krajów stawiło się na linii startu by wspólnie pokonać dystans 10 kilometrów malowniczo wytyczonej trasy. Poza biegiem na 10 km, odbyły się również wyścigi dziecięce na 400m i 800m oraz bieg sztafet szkolnych.

W biegu na 10 km wystartowali: Ambasador RP w Królestwie Belgii, Artur Orzechowski; burmistrz gminy Woluwe Saint Lambert, Olivier Mainagin oraz Marc LemaÎtre, Dyrektor Generalny DG REGIO Komisji Europejskiej.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: burmistrz Gminy Woluwe Saint Pierre – Benoit Cerexe oraz legenda polskiego futbolu – Włodzimierz Lubański.

Celem wydarzenia była promocja Polski, Polskich Regionów, aktywizacja ludzi kochających sport amatorsko i zawodowo, propagowanie zdrowego i sportowego trybu życia. Do udziału w biegu zaproszona została nie tylko Polonia, ale wszyscy biegacze z Belgii reprezentujący różne narodowości. Poza licznym udziałem Polaków, w biegu uczestniczyli Belgowie oraz pracownicy instytucji europejskich, których liczne grono stawiło się na starcie.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma w czasie obchodów Tygodnia zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia przez cały rok.

Oprócz głównego biegu na 10 km prowadzącego przez gminy Woluwe Saint-Lambert i Woluwe Saint-Pierre organizatorzy przewidzieli również dodatkowe atrakcje dla dzieci. Miały one między innymi okazję rywalizować w biegach na 400 i 800 metrów oraz sztafety 4x400m w której wystartowali uczniowie polskich szkół z Brukseli, Antwerpii, Leuven i Mons.

Biegowi na 10 km oraz pozostałym atrakcjom sportowym towarzyszył piknik rodzinny połączony z promocją polskich regionów i specjalności kulinarnych. Swoje stoiska, oprócz Opolszczyzny, zaprezentowały województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, zachodnio-pomorskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz pomorskie, jak również Polska Organizacja Turystyczna w Belgii, WOŚP, Western Union, Kubala, Busko-Zdrój i magazyn prasowy Nowinki.be.

 

Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się loteria, z licznymi nagrodami, którą poprowadził Włodzimierz Lubański. Atrakcją wydarzenia był pokaz zumby i piloxingu, który poprowadziła instruktor fitness Magdalena Mozgawa, oraz koncert międzynarodowego zespołu z Brukseli – Sodasoul.

Dzięki wielu znakomitym sponsorom, nie zabrakło cennych nagród. Województwo Opolskie było fundatorem jednej z głównych nagród – 2 dniowego pobytu wypoczynkowego w Zamku w Mosznej. Ufundowano wiele nagród rzeczowych: zegarków biegowych, voucherów do restauracji i sklepów z artykułami sportowymi, voucherów na zawody biegowe odbywające się w Polsce, mini drony dla dzieci, plecki sportowe itp.

 

Każdy z uczestników, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal, oraz koszulkę biegu, natomiast  zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami. Na mecie na wszystkich czekały jabłka i pączki ufundowane przez Polską Organizację Turystyczną oraz drobne upominki.

Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycją biegu w 2019 r.

 

 

 

Open DaysInvest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO