Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue de la Science 41 (1st floor), 1000 Brussels
Aktualności
Opolska Porcelana w gablotach Ambasady RP w Królestwie Belgii (12 stycznia 2018)


Od 9 stycznia 2018 r. można podziwiać tradycyjną opolską porcelanę w gablotach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii przy Avenue des Gaulois 29 w Brukseli. Przedstawione eksponaty prezentują tradycję kunsztownie zdobionych wytworów regionalnych z dziedziny plastyki obrzędowej. 

 

Najbardziej znane z tej dziedziny są opolskie kroszonki, czyli wielkanocne jaja o niepowtarzalnym uroku zdobione metodą rytowniczą (drapane). Tradycyjne wzornictwo z kroszonek zostało przeniesione na bardziej trwały materiał, aby mogło zostać rozpropagowane wśród szerszego grona odbiorców. Początkowo wzory te przenoszono na porcelit, a od lat 60 XX wieku również na porcelanę.

Opolska porcelana poprzez ręcznie malowane wzory kwiatowe zachowała w sobie śląską tradycję ludową. W pierwszym okresie wzory były natryskiwane na mokro farbami na powierzchnię, aby następnie wydrapać w niej ornament. Ze względu na żmudność tej metody jak również szkodliwość farby dla zdrowia należało znaleźć inne rozwiązanie. Nowy sposób dekoracji, który stosowany jest do dzisiaj polega na nakładaniu kolorowego atramentu na białe tło przy użyciu stalówki z obsadką.

Zasada obowiązująca przy malowaniu to ''od ogółu do szczegółu'', czyli najpierw środek kwiatka, a następnie obrzeża płatków. Kolorem podstawowym jest niebieski wraz z jego odcieniami,  do uzupełnienia stosuje się czerwień, pomarańcz i zieleń, a dopełnienie całości stanowił żółty, biały i niekiedy brąz, choć niektóre artystki używają własnej kolorystyki.
Tradycyjna opolska porcelana w gablotach Ambasady RP jest efektem pracy zdobniczek porcelany i kruszonek, laureatki wielu konkursów kroszonkarskich i malowania porcelany, uznanych twórczyń ludowych: Pani Grażyny Joszko i Pani Teresy Ozimek.

Organizacja wystawy możliwa jest dzięki uprzejmości Jego Ekscelencji Artura Orzechowskiego, Ambasadora RP w Królestwie Belgii.

Open DaysInvest in OpolskieDPP#CohesionAlliancecentraleuropeInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO