Information Office of Opolskie Region in Brussels, Rue du Luxembourg 3 (3rd floor), 1000 Brussels
O regionie

Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodnim regionie Polski - graniczy z Czechami oraz czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim.

Obszar regionu to 9412 km2 (3% pow. kraju), a mieszka tutaj około 1,044 tys. osób (co stanowi około 2,7 % ludności kraju).

Stolicą województwa jest Opole, a większe miasta to przede wszystkim: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Paczków, Prudnik, Byczyna, Krapkowice, Głogówek, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy.

Atutem Opolszczyzny jest jej położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych - drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego.

Przez teren województwa przebiega najważniejsza dla południowej części kraju autostrada A-4, będąca częścią transeuropejskiej trasy Berlin-Kijów. Na południowej granicy znajduje się sześć przejść granicznych osobowo-towarowych z Czechami. Położenie na trasie międzynarodowej magistrali kolejowej wschód-zachód, która w perspektywie ma być włączona do Europejskiego Transportu Kolejowego, stwarza solidne podstawy do dynamicznego rozwoju regionu. Opolszczyzna, to jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów kraju w zakresie infrastruktury - gęstość sieci dróg publicznych wynosi 90,9 km na 100 km kwadratowych.

Na Opolszczyźnie splatają się różne kultury: polska, śląska, niemiecka, czeska. Dzięki temu Opolanie nauczyli się żyć w tolerancji i zgodzie. Swej determinacji i silnej więzi z regionem mieszkańcy Opolszczyzny dali wyraz w 1998 roku, gdy ważyły się losy reformy administracyjnej kraju. Opolanom udało się postawić na swoim i wywalczyć własne województwo.

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, jako jeden z pierwszych w kraju, uzyskał Certyfikat Zarządzania System Jakości ISO 9001.

Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
Open dayscentraleuropeDPPInterreg Europakomitet
Wykonanie PRESTO